کامپوزیت دندان

یکی از دلایلی زیبایی چهره برخورداری از دندان های سفید ، صاف و منظم می باشد. اهمیت این موضوع سبب می شود در صورتی که افراد دچار نقص در دندان های خود هستند به دنبال روش هایی جهت درمان آن باشند.امروزه با استفاده از تکنیک های مختلف از جمله لمینت دندان ، کامپوزیت دندان و... می توان لبخند زیبا را به چهره افراد بازگرداند.یکی از روش های محبوب جهت انجام این کار کامپوزیت دندان است که امروزه در دندانپزشکی های معتبر انجام می شود.در ادامه شما را با روش کامپوزیت دندان بیشتر آشنا خواهیم نمود.


کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان یا "وتییر" روشی برای احیای فرم و رنگ دندان است که با استفاده از مواد کامپوزیتی که همان موادی که برای پر کردن دندان ها می باشد انجام می شود.این ماده به صورت خمیری است که دقیقا مشابه رنگ دندان ساخته می شود و بر اساس فرم دهان و دندان شما به صورت یک لایه بسیار نازک روی دندان ها قرار گرفته و با استفاده از اشعه آبی رنگی که نور مرئی محسوب می شود سبب پلیمریزه شدن مواد کامپوزیت و در نهایت سفت شدن آن ها بر روی سطح دندان می شود.انجام کامپوزیت دندان در کلینیک های دندانپزشکی به اشکال مختلف (بر اساس مواد کامپوزیتی مورد استفاده) قابل انجام است که انواع این روش عبارتند از:

کامپوزیت دندان


روش های کامپوزیت دندان

• کامپوزیت دندان هیبرید

• کامپوزیت دندان میکروفیلد

• کامپوزیت دندان نانو فیلد

• کامپوزیت دندان IPS ونیر


خمیر مورد استفاده جهت کامپوزیت دندان در هر یک از این روش ها دارای خصوصیات خاصی به منظور میزان سختی و استقامت است که به همین دلیل هر یک از آن ها در دندان های مختلف داخل دهان با توجه به میزان آسیب پذیری و فشار وارده مورد استفاده قرار می گیرد.برای مثال از کامپوزیت هیبرید برای دندان هایی که نیاز به استحکام بیشتری دارند استفاده می شود ، از کامپوزیت میکروفیلد برای دندان های جلویی و به منظور ترمیم شکستگی و یا لب پر شدن دندان استفاده می شود (دندان هایی با کمترین میزان استحکام مورد نیاز) ، از کامپوزیت نانوفیلد به منظور احیای دندان هایی با استحکام زیاد و همچنین جلوه و زیبایی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و در نهایت از کامپوزیت IPS که طی سال های گذشته رواج پیدا کرده است ، با توجه به وجود مواد سرامیکی در داخل ماده کامپوزیت از استحکام بالاتری برخوردار بوده و مدت زمان تغییر رنگ آن ها نسبت به سایر روش ها بیشتر است. کامپوزیت IPS نزدیک ترین تشابه را از نظر ظاهری با دندان های واقعی دارد که این امر سبب طبیعی تر شدن نتیجه نهایی کار می شود. این نوع کامپوزیت به کامپوزیت سرامیکی معروف می باشد.


کلیه روش های کامپوزیت دندان را می توان به رنگ های مشابه دندان انجام داد که یکی از دلایل برتری این روش محسوب می شود.


از کامپوزیت دندان در چه مواردی می توان استفاده کرد؟

✔ مشکلات فرم غیر طبیعی دندان و تغییر رنگ

✔ اصلاح مشکلات ظاهری از جمله ایجاد فاصله زیاد بین دندانی

✔ کسانی که به دنبال داشتن دندان های بیش از حد سفید می باشند.

✔ اصلاح نا منظمی دندان ها در صورتی که به هر دلیلی قصد انجام ارتودنسی را ندارند.

مزایای کامپوزیت دندان


مزایای کامپوزیت دندان عبارتند از:

تمامی مواردی که جز کاربردهای این روش محسوب می شود مزیت آن شمرده می شود. بنابراین با استفاده از این روش می توان دندان های بد فرم همچون دندان میخی ، مشکلات ریز بودن دندان و... را برطرف ساخت.


علاوه بر این نکته مهم ترین مزیتی که این روش نسبت به سایر روش ها دارد عدم نیاز به ایجاد تراش دندان می باشد که تنها با چسباندن لایه نازکی بر روی دندان قابل انجام می باشد. از دیگر مزایای کامپوزیت دندان می توان به هزینه آن اشاره کرد.هزینه کامپوزیت دندان نسبت به سایر روش های زیبایی مناسب تر بوده و این موضوع سبب می شود مورد توجه افراد بیشتری قرار گیرد. همچنین با توجه به این که پروسه انجام آن به گونه ای است که می توان تنها در یک جلسه انجام ان را میسر نمود ، می تواند مزیت مهمی محسوب شود. برای انجام کامپوزیت دندان در صورت عدم ایجاد پوسیدگی در دندان ها و یا وجود دندان های حساس ، نیازی به انجام بی حسی وجود ندارد و این موضوع برتری دیگر این روش می باشد.


مشکلات و معایب کامپوزیت دندان چیست؟

مهم ترین مشکلاتی که افراد پس از انجام کامپوزیت دندان ممکن است دچار آن شوند تغییر عادات تغذیه ای به منظور عدم تغییر رنگ کامپوزیت می باشد. برخی از مواد غذایی امکان تغییر رنگ و زرد شدن کامپوزیت را افزایش می دهند که این موضوع می تواند جز معایب کامپوزیت دندان محسوب شود. نوشیدن چای و قهوه و یا مصرف مواد غذایی رنگی با رب و... امکان تغییر رنگ کامپوزیت را افزایش می دهد. البته همانطور که گفته شد در کامپوزیت سرامیکی بروز این اتفاق بسیار دیر تر از سایر روش ها اتفاق می افتد.بعد از بروز تغییر رنگ نیاز به انجام پولیش کامپوزیت و ترمیم آن می باشد.


دو عامل مهم یعنی عدم مراقبت صحیح و انجام غیر اصولی سبب امکان عوارض کامپوزیت دندان می شود که در این میان بیشتری میزان عوارضی که در اثر این اتفاق احتمال بروز دارد ، ایجاد التهاب لثه ها می باشد.بنابراین انتخاب کلینیک دندانپزشکی معتبر ، تخصص دندانپزشک و مراقبت های پس از کامپوزیت دندان فاکتورهای مهمی در عدم ایجاد مشکل محسوب می شوند.

مراقبت های کامپوزیت دندان


روش انجام کامپوزیت

1.پس از انجام مشورت با متخصص دندانپزشک و انتخاب این روش ، نکاتی درباره افزایش اطلاع از کامپوزیت دندان و نحوه انجام و نگهداری کامپوزیت توسط پزشک ارائه می شود.

2.در مرحله اول کلیه سطوح مورد نیاز جهت کامپوزیت با استفاده از برس مخصوصی تمیز می شود.

3.مواد کامپوزیت را بر اساس نیاز متقاضی (از نظر رنگ) آماده و مقداری از آن به منظور انجام تست و اطمینان از تطابق رنگی توسط دندانپزشک بر روی دندان قرار داده شده تا متقاضی بتواند آن را تایید نماید.

4.پس از تایید رنگ سطوح دندان ها خشک و آماده قرارگیری خمیر کامپوزیت می شود.

5.مواد کامپوزیت به طور دقیق و با ظرافت توسط دندانپزشک بر روی دندان ها قرار گرفته و سپس به وسیله نور آبی سفت می شوند.

6.در این مرحله به اصطلاح فرآیند لکه گیری و تمیز کردن اضافات خمیر انجام می گیرد و کلیه ریزه کاری ها جهت ظرافت و افزایش زیبایی در این مرحله انجام می شود.


توجه داشته باشید انجام کامپوزیت دندان می بایست حتما توسط دندانپزشکی معتبر و پزشک متخصص انجام گیرد تا نتیجه نهایی کار بالاترین کیفیت را دارا بوده و هیچ مشکلی برای فرد به وجود نیاید. کامپوزیت دندان نیازمند تخصص دندانپزشک می باشد.


مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

از نظر تغذیه و مصرف مواد غذایی ، پس از کامپوزیت دندان فرد دچار محدودیت هایی می شود که می بایست آن ها را رعایت نماید. استفاده از مواد غذایی سفت و شکستن آن ها با دندان همچون پسته ، بادام ، ته دیگ ، ساندویچ و... سبب آسیب به کامپوزیت دندان می شود. به منظور عدم تغییر رنگ کامپوزیت ها از مصرف برخی مواد غذایی همچون قهوه ، چای ، موارد غذایی رنگی همچون رب گوجه ، استعمال دخانیات و... جلوگیری و یا به حداقل برسد.علاوه بر این بر اساس عادت های غیر مرسوم قرار دادن اجسام خارجی در دهان همچون سوزن ، گیره مو و... امکان آسیب به کامپوزیت دندان افزایش می یابد. بنابراین در صورت داشتن چنین عاداتی ، می بایست آن ها را ترک نمایید.


انجام مسواک دندان و استفاده از نخ دندان مهم ترین فاکتور سلامت دندان ها محسوب می شود. حال افرادی که اقدام به انجام کامپوزیت دندان نموده اند می بایست بر اساس صلاحدید پزشک انجام این کار ها با دقت بیشتر انجام گیرد.علاوه بر این دوره چکاپ های تناوبی برای بررسی کامپوزیت ها توسط دندانپزشک امر ضروری محسوب می شود و جز اولویت های مراقبت از کامپوزیت دندان می باشد.


در پایان چنانچه قصد انجام کامپوزیت دندان را داشته باشید و یا جهت تعیین وقت قبلی به منظور دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر حیدری در ارتباط باشید.


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید