بلیچینگ دندان

دارا بودن دندان های سفید از جمله مهم ترین اولویت های زیبایی در صورت و چهره افراد محسوب می شود. دندان ها به دلیل عدم رسیدگی صحیح و یا مصرف برخی مواد غذایی ، دخانیات و... دچار تغییر رنگ می شوند که سبب ایجاد ظاهر بدی در افراد می شود.زرد شدن دندان و ایجاد رنگ غیر طبیعی در آن معضلی است که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند.


امروزه روش های مختلفی از جمله لمینت دندان ، کامپوزیت دندان و... وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان دندان های صاف ، سفید و یکدستی را تجربه کرد.اما از انواع روش های سفید کردن دندان ها که به شکل تخصصی اقدام به انجام این کار می نماید ، بلیچینگ دندان نام دارد.در ادامه درباره این روش صحبت می نماییم.


بلیچینگ چیست؟

قطعا نام طرح لبخند به گوشتان خورده است. این نام همان بلیچینگ دندان می باشد که با استفاده از این روش می توان دندان هایی سفید و درخشان را تجربه نمود.امروزه در دندانپزشکی های معتبر این روش به شکل کاملا دقیق قابل انجام بوده و می توان با استفاده از بلیچینگ ، دندان های طبیعی و زیبایی داشت.


بلیچینگ دندان بدین شکل است که با استفاده از دستگاه های مخصوص و مواد شیمیایی کلیه رنگدانه های ایجاد شده بر روی سطح دندان که باعث تغییر رنگ دندان شده است ، پاکسازی می شود.مهم ترین مزیت این روش نسبت به سایر روش ها همچون لمینت دندان و یا کامپوزیت ، این است که روکش خاصی بر روی دندان ها قرار نخواهد گرفت و در صورت منظم بودن دندان ها تنها آن ها را درخشان و سفید می نماید.پس در ساختار کلی دندان تغییری ایجاد نخواهد شد.البته می بایست به این نکته اشاره کرد که افرادی که پیش از این اقدام به انجام ایمپلنت دندان خود نموده اند ، نمی توانند با استفاده از این روش دندان ایمپلنت خود را سفید نمایند و تنها برای دندان های سالم و طبیعی قابل اجرا می باشد.


میزان عملکرد بلیچ دندان بسته به شدت تغییر رنگ دندان ها متفاوت می باشد . تیم دندانپزشک شما پیش از انجام این کار با بررسی وضعیت دندان های شما به شکل نسبی میزان سفیدی و از بین رفتن زردی دندان را به شما بازگو می نماید. بنابراین تا حدود زیادی می توان پیش از انجام بلیچینگ دندان از نتیجه پایانی مطلع شد.

بلیچینگ دندان


انجام بلیچینگ در دندان پزشکی

نکته ای که درباره این روش مطرح است این می باشد که این روش را می توان به فرم های مختلفی از جمله فرمت خانگی و یا پاور بلیچینگ انجام داد که در این میان انجام بلیچینگ در دندانپزشکی بهترین ، ایمن ترین با بالاترین تاثیر و طول عمر را دارا است. دندانپزشک متخصص در این زمینه با استفاده از مواد خاص همچون هیدروژن پر اکسید قادر به انجام این کار در تمامی دندان های شما طی 2 یا 3 جلسه(بسته به میزان زردی دندان ها متغیر است) می باشد که هر جلسه انجام این کار چیزی در حدود 1 ساعت به طول می انجامد.


انجام بلیچینگ دندان به چه شکل است؟

همانند سایر روش های درمانی ، این روش دارای مراحل مختلفی است که در ادامه درباره آن توضیحاتی ارائه خواهیم نمود. بلیچینگ دندان یکی از روش های ساده و مطمئن می باشد که بدون هرگونه درد و مشکل خاص قابل اجرا می باشد.


مراحل بلیچینگ دندان:

1.جلسه مشاوره ، بیان انتظارات متقاضی و معاینه دندانپزشک

2.شست و شوی کامل دندان ها با استفاده از روش جرم گیری

3.ایجاد پوششی خاص برای لثه ها و قرار دادن آن بر روی لثه به منظور عدم آسیب به آن

4.قرار دادن ماده شیمیایی هیدروژن پر اکسید بر روی دندان به مدت زمان 15 الی 30 دقیقه که به صورت ژل می باشد.

5.استفاده از لیزر برای فعال سازی واکنش های شیمیایی هیدروژن پر اکسید.

6.تکرار فرآیند انجام این کار در صورت زردی بیش از حد دندان ها


هیدروژن پر اکسید چیست؟

ماده شیمیایی مورد استفاده برای سفید کردن دندان ها که در روش بلیچینگ دندان از آن استفاده می شود هیدروژن پر اکسید نام دارد.البته می توان از ماده کارباماید پر اکسید نیز برای انجام این کار استفاده نمود که عموما این ماده برای انجام بلیچینگ خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.این مواد قادر به اکسید نمودن و در نتیجه از بین بردن رنگ دانه ها بر روی سطح دندان می باشند.البته این ماده شیمیایی امکان آسیب به لثه ها و دندان ها را دارد و به همین دلیل می بایست انجام این کار توسط دندانپزشک متخصص انجام شود.


مزایای روش بلیچینگ دندان چیست؟

✔ انجام سریع سفید سازی دندان ها تنها در 2 یا 3 جلسه با مدت زمان کم

✔ هزینه بلیچینگ دندان نسبت به سایر روش ها بسیار مناسب تر است

✔ در صورت انجام اصولی این روش در دندانپزشکی های معتبر ، روشی بی خطر محسوب می شود.

✔ سفید شدن دندان ها به مدت طولانی (در حدود 3 سال)

✔ طبیعی بودن این روش با توجه به این که بر روی دندان ها انجام شده و نیازی به روکش و... نمی باشد.

✔ تمامی افراد بالای 18 سال می توانند از این روش استفاده نمایند.

✔ و...

سفید کردن دندان


آیا بلیچینگ دندان دارای عوارض می باشد؟

در کنار مزایایی که این روش دارد ، همچون سایر روش ها ممکن است بلیچینگ دندان دارای عوارضی باشد.از معایب و عوارض این روش می توان به تمدید مجدد و ایجاد اثرات منفی بر روی دندان و افزایش حساسیت های دندانی در صورت باقی ماندن هیدروژن پر اکسید در مدت زمان طولانی اشاره کرد.


مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

در صورتی که برخی از مراقبت های بعد از انجام این روش به درستی انجام شود ، مدت زمان طولانی دندان های شما سفید باقی خواهد ماند.این بدین معناست که برخی از مواد غذایی که سبب تغییر رنگ دندان ها می شوند را بهتر است کمتر استفاده نمایید. قهوه ، نوشابه های گازدار ، استعمال دخانیات و... همگی جز این موارد هستند.علاوه بر این نوشیدن مایعات بسیار سرد و یا غذای سرد می تواند سبب تحریک دندان ها شود و بایستی از انجام این کار جلوگیری کرد.


پس از انجام بلیچینگ دندان به منظور مراقبت بیشتر از دندان ها ، بهتر است تا مدت زمانی از مواد غذایی که سخت جویده می شوند خودداری نمایید.علاوه بر این بهتر است برای خوردن میوه ها ابتدا پوست آن را گرفته و سپس اقدام به خوردن نمایید.


هزینه بلیچینگ دندان

در این روش با توجه به این که میزان مواد و جلسات مورد نیاز برای هر فرد با توجه به میزان زردی دندان ها متفاوت می باشد ، هزینه بلیچینگ دندان را نمی توان به زور کلی محاسبه و اعلام نمود.بنابراین برای برآورد هزینه بلیچینگ دندان نیاز به مراجعه به دندانپزشکی و معاینه و بررسی وضعیت دندان های شما می باشد.


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید