ایملپنت دندان

دندان ها یکی از اصلی ترین عضو های بدن هستند که در صورت عدم رسیدگی اصولی از آن ها و یا با بالا رفتن سن دچار آسیب و تحلیل می شوند.با از دست دادن دندان ها فرد دچار مشکلات زیبایی و یا تغذیه ای می شود که این موضوع مشکلات زیادی را برای فرئ به وجود می آورد.یکی از اصلی ترین مشکلاتی که افراد با از دست دادن دندان های خود دچار آن می شوند ، تغییرات ظاهری منفی در صورت آن ها است.اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی و دندانپزشکی شاهد روش هایی همچون ایمپلنت دندان ها هستیم که با استفاده از آن ها می توان این مشکلات را برطرف ساخت.


در گذشته برای حل مشکلات افتادن دندان ها از روش هایی همچون پروتز دندان استفاده می شد که استفاده از دندان مصنوعی را احتمالا در افراد مسن شاهد هستیم.اما این کار مشکلاتی را با خود در بر داشت که سبب شد روش های نوینی همچون ایمپلنت دندان جایگزین آن ها شود.امروزه استفاده از این روش بسیار فراگیر شده و بسیاری از افراد با استفاده از این تکنیک می توانند ظاهر گذشته خود را به دندان ها بازگردانده و به راحتی و بدون هرگونه مشکل از دندان هایی که با استفاده از ایمپلنت دندان تعبیه می شود استفاده نمایند.

ایمپلنت دندان


ایمپلنت دندان چیست؟

ریشه دندان در حقیقت اتصال دهنده دندان به لثه و دهان است که با از بین رفتن آن دندان ها از بین می روند. این بدین معناست که دندان ها با استفاده از ریشه علاوه بر اتصال ، می توانند به حیات خود ادامه دهند. اما چنانچه سبب هرگونه مشکلی شوند دچار افتادن دندان و خالی شدن فضا خواهد شد. راه حل جایگزین برای ریشه دندان استفاده از ایمپلنت می باشد که متخصصان دندانپزشک با استفاده از پیچ مخصوصی از جنس فلز می توانند تاج دندان طراحی شده را به صورت مصنوعی به داخل استخوان فک متصل نمایند.


نام دیگر ایمپلنت دندان فیکسچر می باشد و در واقع به محل اتصال تاج مصنوعی به استخوان فک می گویند. فیکسچرها دارای طراحی خاص هستند و با توجه به اینکه می بایست مادام العمر در داخل دهان باشند ، از متریال خاصی (تیتانیوم) تهیه می شوند.استفاده از این متریال به خاطر این موضوع است که تیتانیوم دارای خاصیت تطبیق پذیری بالایی با استخوان فک می باشد.در واقع ایمپلنت دندان ها شامل دو قسمت تاج و فیکسچر است که این دو در کنار هم یک دندان کامل را تشکیل می دهند.


مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

✔ بازگشت ظاهر طبیعی دندان ها و افزایش زیبایی چهره و لبخند فرد

✔ انجام ایمپلنت دندان یکی از روش های سریع درمانی می باشد و در صورت عدم مشکلاتی نظیر تهلیل استخوان فک و... فرد می توان در مدت زمان بسیار از این روش برخوردار گردد.

✔ این روش به دلیل استفاده از متریال خاص ، در صورت انجام صحیح و اصولی آن توسط کلینیک دندانپزشکی معتبر و مراقبت های لازم پس از ایمپلنت دندان دارای طول عمر بالای و یا مادام العمر می باشد.

✔ ثابت بودن این روش حفظ سلامت سایر دندان ها


چه کسانی شرایط انجام ایمپلنت دندان را دارا هستند؟

• افرادی که تمامی دندان های فک جلو یا عقب خود را از دست داده اند می توانند از این روش استفاده نمایند.

• افرادی که دچار از دست دادن یک یا چند دندان با فاصله نرمال بین دندان های کناری هستند.

• کسانی که به هر دلیلی نمی توانند از دندان های مصنوعی بهره بگیرند.

• کسانی که نمی خواهند دچار مشکلات گفتاری در هنگام صحبت کردن شوند(این موضوع در هنگام استفاده از دندان مصنوعی رایج است)

• کسانی که با از دست دادن دندان های خود مشکل داشته و قصد دارین ظاهر زیبا و طبیعی گذشته را به صورت و لبخند خود برگردانند.

• و...

ایمپلنت


چه افرادی نمی توانند از روش ایمپلنت استفاده نمایند؟

برخی از بیماری ها و یا عفونت های فک و دهان موجب می شود نتوان از این روش استفاده کرد.این موضوع به این دلیل است که با انجام ایمپلنت برای چنین افرادی شاهد مشکلات بیشتری خواهیم بود.بنابراین پیش از انجام این کار می بایست اقدام به تشخیص بیماری و عفونت نمود و نسبت به درمان آن اقدام کرد.


علاوه بر این موضوع کسانی که دچار بیماری های زمینه ای همچون دیابت هستند ، انجام این کار بایستی با احتیاط بسیار زیادی انجام شود.چنانچه مشکل دیابت فرد کنترل شده نباشد ، فرد نمی تواند اقدام به این روش نماید.ضمنا برای انجام این کار در صورت مصرف برخی داروها همچون داروهای رقیق کننده خود (آسپیرین و...) فرد می بایست از یک هفته قبل از روز انجام ایمپلنت مصرف آن ها را قطع نماید تا در روز عمل مشکلی برای فرد به وجود نیاید.


این روش درمانی برای افرادی که به استعمال دخانیات اعتیاد دارند مناسب نبوده و بهتر است افراد اقدام به ترک و یا کاهش مصرف مواد دخانی نمایند.همچنین بانوانی که در دوران بارداری می باشند از انجام ایمپلنت دندان برای آن ها جلوگیری به عمل می آید .ایمپلنت در دوران بارداری بروز خطر برای بیمار و جنین را ممکن است افزایش دهد.همچنین کسانی که در معرض اشعه رادیوتراپی در محل دهان و فک خود قرار داشته اند می بایست با احتیاط بیشتری نسبت به انجام این روش اقدام نمایند. قطعا دندانپزشک متخصص پیش از انجام ایمپلنت دندان کلیه نکات مطرح شده را با شما مطرح کرده و آزمایش های مورد نظر را جهت این کار انجام خواهد داد.


سن مناسب انجام ایمپلنت دندان

این روش درمانی دارای محدودیت سنی خاصی نمی باشد و تنها کافی است که فرد مورد نظر سن رشد را گذرانده باشد. بروز افتادن دندان ها محدود به افراد مسن نبوده و ممکن است برخی از کودکان و جوانان بر اثر ایجاد حادثه و یا عدم رسیدگی مناسب دچار افتادن دندان ها شوند.بنابراین این افراد پس از سن 16 سال می توانند اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمایند.


عوارض و معایب ایمپلنت دندان

به طور کلی انجام این متد درمانی در صورت اجرای صحیح و اصولی توسط کلینیک دندانپزشکی معتبر دارای عوارض شدیدی نخواهد بود اما چنانچه انجام این کار توسط افراد غیر متخصص انجام گیرد احتمال بروز آسیب های جدی وجود خواهد داشت.نکته دیگر رعایت مسائل بهداشتی دهان و دندان و مراقبت های پس از ایمپلنت دندان می باشد که عدم انجام آن دارای عوارض می باشد.


مهم ترین عوارض و معایب ایمپلنت دندان عبارتند از:

• ایجاد عفونت در محل کاشت ریشه

• ایجاد آسیب به دندان های مجاور محل ایمپلنت

• آسیب به عصب های دهان و فک که احتمال بروز مشکلاتی همچون بی حس شدن ، درد و... را برای فرد به همراه دارد.

• در صورت عدم انجام اصولی ایمپلنت در فک بالا امکان آسیب به سینوس های این ناحیه وجود دارد.

هزینه ایمپلنت دندان


برای مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان چه کنیم؟

همانطور که گفته شد بخش ویژه ای از نتیجه بخشی ای روش به مراقبت های بعد از آن مربوط می شود.برخی مراقبت ها بلافاصله بعد از انجام ایمپلنت بایستی رعایت گردد و برخی دیگر در طول زمان. مهم ترین نکاتی که بعد از ایمپلنت باید رعایت گرد عبارت است از:

✔ پرهیز از شست و شوی دهان به مدت 8 ساعت بعد از عمل و عدم مسواک زدن دندان ها تا 24 ساعت بعد از عمل

✔ عدم مصرف نوشیدنی هایی همچون چای و قهوه پس از ایمپلنت دندان به مدت 3 روز

✔ پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات تا 72 ساعت پس از عمل (به طور کلی مصرف دخانیات می بایست محدود و حذف گردد)

✔ استفاده از نخ دندان ها و یا خمیر دندان های مخصوصی که توسط دندانپزشک تجویز می شود.

✔ مصرف مواد مخدر و یا الکل احتمال ایجاد مشکل در این روش را افزایش می دهد.

✔ برای نوشیدن آب پس از انجام ایمپلنت می بایست تا زمانی که اثر بی حسی از بین رود صبر نمایید.

✔ مصرف نوشیدنی ها با نی تا 14 روز پس از انجام این روش ممنوع می باشد و می بایست از خوردن غذاهای بسیار گرم اجتناب کرد.


هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

درباره هزینه ایمپلنت دندان باید به این نکته اشاره کرد که اصلی ترین عامل در تعیین هزینه مربوط به تعداد دندان ها و کشور سازنده ایمپلنت ها دارد. برند های مختلفی امروزه اقدام به تولید ایمپلنت دندانی می کنند که در این میان هریک از آن ها دارای قیمت های مختلفی هستند و این موضوع سبب متغیر بودن هزینه ایمپلنت دندان می شود. برند های تولید ایمپلنت دندانی ساخت کره ، آمریکا ، آلمان و حتی چین هریک دارای قیمت های گوناگون می باشند که نرخ انجام این کار را تغییر می دهند. همچنین تعداد واحد های مورد نیاز ایمپلنت ، تخصص دندانپزشک ، درمان های پیش از انجام (پیوند استخوان فک ، مشکلات سینوسی و...) همگی در هزینه ایمپلنت تاثیر دارند.


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید