لمینت دندان

دندان ها یکی از مهم ترین مسائل در زیبایی چهره افراد محسوب می شود.بنابراین می توان گفت سفیدی دندان جز فاکتورهای مهم زیبایی بوده و بسیاری از افراد به دلایل مختلف از این ویژگی برخوردار نیستند. امروزه روش های مختلفی برای سفیدی و منظم کردن دندان ها مطرح و در دندانپزشکی ها  انجام می شود که می توان بر اساس نیاز از آن ها بهره برد تا لبخند و چهره ای زیبا و جذاب تر داشت. لمینت دندان یکی از بهترین روش ها به منظور انجام این کار است که در ادامه به طور مفصل درباره آن صحبت خواهیم نمود.


لمینت دندان چیست؟

یکی از بهترین روش های یکدست نمودن و سفید کردن دندان ها لمینت یا Dental Laminate می باشد. در این روش از روکشی بسیار نازک بر روی دندان های اصلی استفاده می شود که از نظر ظاهری متناسب با دندان های واقعی شما ساخته می شوند.جنس لمینت به گونه ای است که استفاده از آن سبب افزایش مقاومت دندان ها شده و علاوه بر سفید نشان دادن دندان ها ، می توان اقدام به تراز نمودن ، منظم کردن ردیف دندان ها در کنار هم نمود.


جنس لمینت به کار رفته برای دندان ها معمولا از پرسلن یا مواد کامپوزیتی می باشد که در این دو نوع پرسلن از کیفیت بالاتری برخوردار است.پرسلن دارای مقاومت بیشتری از نظر ایجاد لک بر روی آن برخوردار بوده و در صورت انتخاب لمینت با کیفیت ، از نظر ظاهری طبیعی تر از مدل لمینت با جنس کامپوزیت می باشد.

لمینیت دندان


تفاوت های لمینت سرامیکی (پرسلن) با وینر کامپوزیت

بر اساس نیاز هریک از این دو مدل لمینیت دارای ویژگی های خاصی هستند که می توان از آن ها استفاده کرد. اما به طور کلی تفاوت های این دو عبارتند از:

✔ تنوع رنگی بیشتر و ضخامت کم لمینت وینر کامپوزیت نسبت به سرامیکی.

✔ برای استفاده از لمینت وینر کامپوزیت نیاز به تراش دندان نیست.

✔ برای ایجاد طرح لبخند متناسب با فرم صورت فرد استفاده از وینر کامپوزیت مناسب تر است.

✔ قیمت لمینت پرسلن بالاتر از کامپوزیتی می باشد.

✔ لمینت پرسلن از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و عمر بیشتری دارد.

✔ لمینت پرسلن تنوع بیشتری از نظر جنس و میزان شفافیت دارد.


مهم ترین کاربرد های استفاده از لمینت دندان عبارتند از:

• ترمیم دندان های شکسته و یا ساییده شده

• سفید کردن دندان ها و پنهان سازی بد رنگی آن ها

• پوشاندن فواصل زیاد بین دندانی

• پوشش ترک خوردگی دندان و یا کج بودن و بد فرم در آمدن دندان

• در صورتی که به دلایلی نتوان از ارتودنسی برای یکدست کردن دندان ها استفاده کرد ، این روش می تواند جایگزین مناسبی باشد.


روند انجام لمینت دندان به چه شکل است؟

پس از آن که پزشک معاینات لازم را بر روی دندان های شما انجام و تشخیص به میسر بودن این روش داد ، روند قالب گیری از فک و دهان شما انجام می گیرد تا بدین وسیله ورکس آپ اولیه انجام گردد.سپس در مرحله دوم پس از آماده شدن ورکس آپ اولیه بر اساس قالب و قرار گیری موقتی لمینت بر روی آن بیمار می توان تا حدودی نتیجه نهایی کار را مشاهده کرده تا در صورت تایید اقدام به ایجاد تراش دندان ها (برای لمینت پرسلن) به منظور آماده سازی محل قرار گیری لمینت ها شود. تراش های ذکر شده دندان ها عموما به میزان 0.5 میلیمتر خواهد بود تا بستر محل قرارگیری لمینت ها آماده شود.

دندانپزشکی


پس از آماده سازی لمیت های طراحی شده وارد مرحله چسباندن آن ها می شویم .پیش از این تست اولیه آن ها بر روی دندان های متقاضی انجام می گیرد تا مشکلی برای نصب وجود نداشته باشد.در صورت تایید لمینت ها توسط پزشک و به وسیله چسب مخصوص به دقت بر روی دندان ها جایگذاری و چسبیده خواهند شد.به طور کلی کلیه مراحل فوق طی 3 جلسه قابل انجام می باشد.(1.انجام قالب گیری دهان و دندان ، 2.ساخت و آماده سازی لمینت ها و بررسی آن ها بر روی دندان ها ، 3.مرحله نصب لمینت) نکته مهمی که می بایست به آن اشاره کرد این است که کلیه مراحل لمینت دندان می بایست توسط کلینیک های معتبر دندان پزشکی و توسط پزشک متخصص صورت گیرد.


مزایای لمینت دندان

لمینت دندان روشی کم تهاجمی می باشد که برای انجام آن تنها به تراش لایه نازکی از تاج دندان است و این کار موجب آسیب جدی به دندان ها نمی شود اما در عوض با انجام این کار می توان اقدام به اصلاح طرح لبخند و ایجاد دندان های سفید و یکدست نمود. علاوه بر این لمینت در برابر تغییر رنگ دارای مقاومت بالایی می باشد که چنانچه برخی از نکات بعد از لمینت دندان رعایت گردد تا مدت زمان طولانی می توان از آن استفاده نمود. ظاهر طبیعی لمینیت دندان یکی دیگر از ویژگی ها و مزایای این روش می باشد و می توان از رنگ های نزدیک به دندان طبیعی برای انجام آن استفاده نمود.مدت زمان انجام این روش و جلسات آن بسیار کم است و همانطور که گفته شد طی 3 جلسه کوتاه قابل انجام می باشد.


معایب و عوارض لمینت دندان

• چنانچه دستورالعمل های تغذیه ای و استفاده صحیح از لمینت رعایت نشود (گاز زدن محکم برخی از غذاها) و یا پزشک به طور اصولی اقدام به جایگذاری لمینت ها نکرده باشد ، احتمال جدا شدن آن ها وجود دارد.چسبی که برای اتصال لمینت ها به دندان استفاده می شود موضوع مهمی است که حتما بایستی از جنس مرغوب باشد و در صورت عدم استفاده از چسب مناسب توسط کلینیک دندانپزشکی و پزشک متخصص احتمال بروز این اتفاق وجود دارد.

• چنانچه مدل لمینت سرامیکی را فرد انتخاب نماید به دلیل این که پیش از چسباندن نیاز به تراش دندان ها می باشد ، این روش غیر قابل بازگشت بوده و نمی توان دندان ها را به حال قبل بازگرداند.

• احتمال تغییر رنگ لمینت در اثر استفاده برخی از مواد غذایی همچون نوشابه و قهوه و یا استعمال دخانیات در طولانی مدت

• در صورت ایجاد تغییرات دمایی زیاد احتمال جدا شدن لمینت ها وجود دارد.


درباره عوارض این روش هم می توان گفت انجام اصولی آن بدون عوارض خواهد بود اما در صورت انجام این روش به وسیله دندانپزشکی های غیر معتبر شاهد برخی از عوارض همچون ایجاد التهاب لثه ها و بد بویی دهان به علت عدم توانایی در انجام صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به علت چسبیدن بیش از حد لمینت ها به یکدیگر خواهیم بود.


مدت زمان ماندگاری دندان لمینت

مهم ترین فاکتور در تعیین میزان ماندگاری لمینت ، انتخاب کلینیک دندان پزشکی معتبر و مهارت پزشک متخصص می باشد. به همین دلیل انجام این کار می بایست تحت نظر دندانپزشکی های سابقه دار و مطمئن انجام گیرد.در صورت عدم انجام اصولی این کار ، احتمال شکستن و یا جدا شدن لمینت از دندان در کوتاه مدت وجود دارد که قطعا این موضوع برای متقاضیان جهت ترمیم پی در پی آزار دهنده و هزینه بر است.

کامپوزیت دندان


به طور کلی در صورتی که کلیه روند انجام این کار به درستی صورت گیرد و فرد متقاضی مراقبت های لازم پس از لمینت دندان را به درستی رعایت کند شاهد طول عمر بالای این روش تا حتی 10 سال خواهیم بود (لمینت سرامیکی).در لمینت مدل کامپوزیت این بازه در صورت رعایت اصول کلی می تواند تا 5 سال ماندگاری داشته باشد.


چه کسانی نمی توانند اقدام به انجام لمینت دندان نمایند؟

این موضوع در درجه اول می بایست توسط پزشک متخصص و پس از بررسی های لازم انجام گیرد اما به طور کلی افرادی که با مسائل زیر در ارتباط هستند نمی توانند اقدام به انجام لمینت نمایند:

1.انجام لمینیت بر روی دندان های شیری

2. انجام لمینت برای افراد باردار

3.انجام لمینت برای افرادی که با ناهنجاری فکی رو به رو هستند.

4.انجام لمینت فک پایین برای برخی از افراد (بر اساس بررسی فک تعیین می شود)

5.عدم پوشش لمینت برای برخی از افراد که مشکلات شکستگی دندان آن ها شدید است.

6.لمینت برای دندان های سیاهی که به علت های خاص همچون اندو شده بدین شکل در آمده اند.

7.افرادی که دارای پروتز متحرک دندان هستند

و...


در پایان اگر قصد انجام لمینت دندان را داشته باشید ، جهت مشاوره و یا تعیین وقت قبلی می توانید با کلینیک دندانپزشکی دکتر حیدری در ارتباط باشید.


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید