مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

یکی از روش های زیبایی دندان ها و سفید شدن و افزایش جلوه آن ها در دهان کامپوزیت دندان می باشد که همانند لمینت دندان جز روش های پر طرفدار محسوب می شود. امروزه از این روش در کلینیک های دندانپزشکی معتبر مورد استفاده قرار می گیرد و می توان گفت کامپوزیت دندان جز روش های کاربردی برای زیباسازی محسوب می شود.اما آن چه درباره تمامی روش های زیبایی مطرح است ، مراقبت صحیح از آن ها می باشد. کامپوزیت دندان نیز برای افزایش طول عمر و سالم ماندن نیازمند مراقبت هایی است که ما در این مقاله قصد داریم به آن ها اشاره نماییم.


کامپوزیت دندان

با استفاده از این روش افراد می توانند دندان هایی منظم و یکدست و سفید داشته باشند. این روش با بهره گیری از مواد کامپوزیتی که بر روی دندان ها قرار می گیرد انجام می شود.این بدان معنی است که مواد کامپوزیتی به شکل لایه بسیار نازکی مطابق با فرم دندان های فرد بر روی دندان ها قرار گرفته و با اشعه مخصوصی فیکس و محکم می شود.انجام این روش امروزه در مدل های مختلفی قابل انجام است که بر اساس نیاز متقاضی و همچنین مشورت دندانپزشک قابل انجام است.اما آن چه که پر اهمیت است طول عمر کامپوزیت دندان می باشد. عمر و ماندگاری کامپوزیت دندان بر اساس روش انجام و همچنین مراقبت های مورد نیاز بین 5 تا 10 سال می باشد و پس از آن نیاز به ترمیم مجدد دارد. اما برای افزایش طول عمر کامپوزیت دندان چه راهکارهایی را باید انجام داد؟


پیش از پاسخ به این سوال می بایست به این نکته اشاره کرد که عدم انجام مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان علاوه بر ایجاد آسیب به کامپوزیت ها ، سبب آسیب به دندان ها شده و مشکلات بیشتری را با خود به همراه دارد.کامپوزیت دندانمراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

رعایت برخی نکات اصولی و ساده می تواند منجر به افزایش طول عمر و آسیب به کامپوزیت دندان شود. مهم ترین این مراقبت ها عبارتند از:


1.انجام کامپوزیت دندان به وسیله دندانپزشک متخصص

یکی از نکاتی که کمتر به آن توجه می شود دندانپزشکی است که این کار را برای افراد انجام می دهد. تصور بسیاری از افراد بر این است که تنها نوع مواد اولیه در افزایش طول عمر و ماندگاری کامپوزیت دندان دخیل است.در صورتی که این موضوع به تنهایی منجر به افزایش طول عمر کامپوزیت نخواهد شد.بنابراین روش های اجرای کامپوزیت دندان و بهره گیری از دندانپزشک های متخصص در این زمینه می تواند نقش زیادی در طول عمر کامپوزیت ایفا کند. بنابراین پیش از انجام این روش می بایست به دنبال دندانپزشک های معتبر باشید.


2.رسیدگی به دندان ها از طریق مسواک و...

این موضوع در حالت عادی و بدون انجام کامپوزیت یا لمینت دندان بسیار پر اهمیت است. انجام صحیح مسواک زدن و بهره گیری از نخ دندان برای تمیز کردن دندان ها مهم ترین عمر در سلامت دهان و دندان است. بنابراین پس از کامپوزیت دندان ، مسواک زدن (2 تا 3 بار در روز) به شکل اصولی و صحیح و پس از آن استفاده از نخ دندان برای خارج نمودن باقی مواد غذایی از لابلای دندان ها می توان در طول عمر کامپوزیت دندان موثر باشد.با نظر و مشورت دندانپزشک خود می توانید از دهانشویه نیز برای تمیز کردن محیط دهان و دندان استفاده نمایید.


3.تغییر رژیم و عادات غذایی

برخی مواد غذایی به دلیل وجود رنگدانه هایی که در خود دارند سبب تغییر رنگ دندان ها و همچنین کامپوزیت دندان می شود. نوشابه ، قهوه و برخی دیگر از مواد غذایی شامل ایجاد تغییر رنگ کامپوزیت دندان می شود و مصرف بیش از اندازه ان ها منجر به کاهش طول عمر کامپوزیت و در نتیجه نیاز به ترمیم مجدد آن خواهد شد.به جز موارد اشاره شده استفاده غلط از دندان ها و خوردن برخی مواد غذایی سفت همانند آجیل ها امکان آسیب به کامپوزیت دندان را افزایش می دهد.


4.بررسی و معاینه وضعیت دندان ها هر 6 ماه یکبار

به طور کلی برای داشتن دندان های سالم می بایست حداقل هر 6 ماه یکبار به دندانپزشکی مراجعه کرد. حال پس از انجام کامپوزیت دندان نیاز به انجام این کار اهمیت بیشتری داشته و به منظور انجام برخی کارها همچون پولیش دندان می بایست به دندانپزشکی مراجعه کرد.طول عمر کامپوزیت دندان5.کم کردن مصرف دخانیات

یکی از اصلی ترین دلایل در تغییر رنگ کامپوزیت دندان ها مصرف زیاد دخانیات همچون سیگار ، قلیان و... است. با کم کردن مصرف این موارد می توانید به میزان قابل توجهی طول عمر کامپوزیت دندان را افزایش داد.


با توجه به مطالب بالا باید گفت افرادی که نمی توانند نکات مراقبت از دندان به خصوص بعد از کامپوزیت دندان را به درستی رعایت نمایند ، بهتر است از انجام این کار منصرف شوند.زیرا علاوه بر ایجاد مشکل در کامپوزیت در مدت زمان کوتاه ، امکان آسیب به دندان ها نیز وجود دارد و فرد را دچار مشکلات دیگری خواهد کرد. کامپوزیت دندان یکی از روش های زیبایی است که برای انجام آن نیازمند مهارت بالای پزشک متخصص دارد. بنابراین پیش از انجام این کار درباره دندانپزشک و کلینیک مورد نظر خود اطلاعات کاملی به دست آورید.


ما در کلینیک دکتر حیدری تمامی روش های زیبایی اعم از لمینت دندان ، کامپوزیت دندان ، ایمپلنت و یا سایر درمان ها را به وسیله دندانپزشکان مجرب ، طبق اصول و با بالاترین کیفیت ممکن انجام می دهیم.علاوه بر این کلیه متریال های مورد استفاده در این کلینیک دارای بالاترین میزان کیفیت می باشند. جهت مشاوره در زمینه کامپوزیت دندان و یا سایر روش ها می توانید با ما در ارتباط باشید.


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید