دلایل حساسیت دندان ها بعد از کامپوزیت دندان

یکی از موضوعات آزار دهنده که ممکن است به دلایل مختلفی بعد از انجام کامپوزیت دندان ایجاد شود ، حساسیت دندان ها می باشد.حال با توجه به اینکه این اتفاق ممکن است برای افراد به وجود بیاید می بایست به بررسی علل و رفع آن پرداخت.این مقاله برای افرادی که قصد انجام کامپوزیت دندان را دارند اما نگران حساسیت های دندانی بعد از آن هستند مفید می باشد.در ادامه به علل حساسیت و راهکارهای معرفی شده برای رفع و جلوگیری از بروز حساسیت های دندانی خواهیم پرداخت.


بروز حساسیت های دندانی بعد از کامپوزیت دندان به چه دلیل است؟

یکی از نکاتی که در ارتباط با این روش پیش از انجام آن باید دانست که البته در تمامی روش های زیبایی همچون لمینت دندان و... وجود دارد ، ایجاد حساسیت و درد زود گذری است که پس از انجام کامپوزیت هر فردی به احتمال بالا دچار آن می شود.البته میزان حساسیت و درد ناشی از کامپوزیت دندان و همچنین مدت زمان بروز این موضوع در افراد یکسان نبوده و ممکن است متفاوت باشد.


اولین نکته در ارتباط با احساس ناخوشایندی که پس از کامپوزیت دندان افراد آن را احساس می کنند، عدم عادت به وینر های کامپوزیتی است که بر روی دندان ها متصل شده اند.علاوه بر این برای انجام این روش پیش نیاز هایی لازم است که بر روی دندان می بایست انجام گیرد و مهم ترین علت حساسیت دندان ها به همین موضوع بر می گردد.


نکته بعدی در خصوص ایجاد حساسیت های دندانی بعد از کامپوزیت دندان در نحوه اجرای این روش توسط دندانپزشک و همچنین متریال مورد استفاده برای فرد است. انتخاب دندانپزشکی معتبر و همچنین اجرای اصولی کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک تا میزان بسیار زیادی افراد را در برابر حساسیت های دندانی مصون خواهد کرد.


حساسیت بعد از کامپوزیت دندان


حساسیت بعد از کامپوزیت دندان چقدر طول می کشد؟

به طور میانگین افراد ممکن این پس از انجام کامپوزیت دندان تا 14 روز دچار حساسیت های دندان شوند و پس از آن این حساسیت ها برطرف خواهد شد.البته در برخی افراد به دلایل دیگر این میزان افزایش می یابد که در صورت طولانی شدن حساسیت ها می بایست جهت معاینه به دندانپزشکی مراجعه نمود.در صورتی که در این مدت زمان با مشکلاتی نظیر افزایش درد و حساسیت بیشتر از 2 هفته و یا ایجاد ترک در کامپوزیت ، شل شدن وینر ها و یا عدم تراز آن ها و... مواجه شدید، این موارد را حتما باید با دندانپزشک خود در میان گذاشته تا معاینات لازم انجام گردد.


علت افزایش مدت زمان حساسیت دندان بعد از کامپوزیت

همانطور که گفته شد طولانی شدن مدت زمان حساسیت های دندان و یا احساس درد بعد از کامپوزیت دندان به احتمال زیاد به دلایل خاصی است که حتما بایستی مورد بررسی دندانپزشک قرار گیرد. این موضوع ممکن است به دلایل زیر به وجود آید:

1.عدم نصب صحیح و اصولی وینر کامپوزیت ها توسط دندانپزشک

2.عدم بررسی سلامت دندان ها پیش از انجام کامپوزیت دندان(دندان ها پیش از انجام این روش باید مورد بررسی قرار گیرند تا هیچگونه پوسیدگی در آن ها وجود نداشته باشد)

3.توجه نکردن به مراقبت های بهداشتی دهان و دندان

4.بیماری و مشکلات لثه ای

5.ایجاد ترک و یا عدم تراز بودن کامپوزیت دندان


در صورت بروز چنین مواردی حتما بایستی به دندانپزشک خود مراجعه نمود تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری به عمل آید.به جز مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان ، موارد دیگر عموما به دلیل عدم مهارت دندانپزشک به وجود می آید و به همین دلیل در انتخاب بهترین کلینیک دندانپزشکی برای کامپوزیت دندان و یا سایر روش های ترمیمی و زیبایی همچون لمینت دندان ، بلیچینگ دندان و... باید توجه بیشتری نمود.


کامپوزیت دندان


روش های کاهش حساسیت بعد از کامپوزیت دندان

در صورتی که علل حساسیت دندانی پس از انجام این روش جز دلایل طبیعی و نرمال باشد، موارد زیر می تواند تا میزان زیادی حساسیت دندان های شما را کاهش دهد:

✔ مسواک زدن بعد از مصرف هر وعده غذایی (استفاده از مسواک نرم) با استفاده از خمیر دندان های مخصوص جهت کاهش حساسیت دندان ها

✔ در صورتی که احساس ناخوشایند پس از کامپوزیت دندان زیاد بود می توانید از داروهای مسکن (با مشورت دندانپزشک خود) استفاده نمایید.

✔ عدم مصرف نوشیدنی ها و یا مواد غذایی بسیار سرد یا بسیار گرم طی روزهای اولیه پی از کامپوزیت دندان

✔ از خوردن مواد غذایی سفت و ایجاد فشار بر روی دندان ها بپرهیزید.

✔ با استفاده از آب نمک طی روزهای اولیه پس از کامپوزیت دندان دهان خود را شست و شو دهید.این کار راهی مناسب برای تسکین درد و التهاب می باشد.

✔ مصرف برخی از غذاها همچون غذاهای بسیار تند و مصرف فلفل، غذاهای شیرین و چسبناک  و یا مواد غذایی اسیدی همچون لیمو ترش و سایر مرکبات ممکن است در روزهای اولیه حساسیت دندان ها را افزایش دهد.بنابراین خوردن این نوع مواد غذایی را به حداقل برسانید.


تمامی موارد ذکر شده برای افرادی است که طی 2 هفته اول پس از کامپوزیت دندان با حساسیت های دندانی مواجه هستند.اما در صورتی که این مدت زمان بیش از 14 روز بود می بایست جهت معاینه و بررسی بیشتر به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نموده تا علل بروز آن مشخص و برطرف گردد.بسیاری از افراد به دلیل عدم بررسی سلامت دندان ها در برابر پوسیدگی پیش از کامپوزیت دندان با این مشکل رو برو می شوند و دندانپزشک قبل از انجام این روش باید از این موضوع مطلع و آن را برطرف نماید.


در پایان باید گفت روش کامپوزیت دندان یکی از بهترین روش های ترمیمی و زیبایی دندان ها می باشد که در صورت اجرای صحیح توسط کلینیک های دندانپزشکی معتبر، دارای کمترین عوارض می باشد.اگر قصد انجام هریک از روش های زیبایی دندان همچون لمینت دندان ، کامپوزیت دندان ، بلیچینگ و... داشته باشید، می توانید جهت انجام مشاوره و یا تعیین وقت قبلی با کارشناسان ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر حیدری در ارتباط باشید.


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید