سن مناسب برای کامپوزیت دندان چقدر است؟

تمایل به انجام درمان های زیبایی برای دندان ها در بین افراد امروزه با توجه به مزایای زیادی که دارند مورد استقبال افراد قرار گرفته است و بسیاری از افراد به دنبال انجام روش هایی از قبیل کامپوزیت دندان ، لمینت دندان و... می باشند.این روش های زیبایی قادر با اصلاح طرح لبخند و همچنین سفید شدن دندان ها می باشند که جلوه زیبایی به صورت افراد می دهند.اما یکی از مسائلی که کمتر به آن پرداخته مش ود سن مناسب برای انجام چنین تکنیک هایی می باشد.ما در این مقاله قصد داریم به بررسی سن مناسب کامپوزیت دندان بپردازیم تا افرادی که قصد انجام این روش را دارند، اطلاع کاملی از این موضوع داشته باشند و در زمان مناسب اقدام به انجام کامپوزیت دندان نمایند.


در ابتدای مقاله باید به این موضوع اشاره کرد که کامپوزیت دندان دارای محدودیت سنی نمی باشد اما به منظور افزایش طول عمر کامپوزیت دندان بهتر است در بازه خاصی این روش را انجام داد.


کامپوزیت دندان برای سنین کم امکان پذیر است؟

یکی از مسائل مهمی که می بایست به آن آگاه بود این است که دندان ها با شکل گیری استخوان بندی افراد در سنین کم رشد و تکامل می یابند.سن رشد استخوان ها در زنان و مردان متفاوت می باشد. در زنان تکامل استخوان بندی و رشد دندان ها تا 20 سالگی ادامه می یابد اما در مردان این اتفاق تا سن 17 سالگی می باشد.پس بر اساس این موضوع انجام کامپوزیت دندان و یا سایر روش های زیبایی همچون لمینت دندان برای افرادی که در زیر این سن هستند گزینه مطلوبی به نظر نمی رسد.علت این موضوع به وجود آمدن فاصله پس از انجام کامپوزیت دندان بین دندان های طبیعی و لثه ها با رشد دندان ها در افراد می باشد.


به همین دلیل برای انجام کامپوزیت دندان در سنین کم حداقل می بایست تا 20 سالگی در زنان و تا 17 سالگی در مردان صبر کرد.توقف رشد بر اساس معاینات لازم توسط دندانپزشک صورت می گیرد و این اعداد و ارقام ممکن است در افراد گوناگون تغییر کند.بنابراین پیش از انجام کامپوزیت دندان در این سنین جهت معاینه های لازم می بایست به دندانپزشکی مراجعه و از آمادگی خود برای انجام کامپوزیت دندان در صورت نیاز اطمینان حاصل نمایید.


کامپوزیت دندان برای سنین کم


در برخی مواقع دندان افراد به دلایل مادر زادی دچار مشکلاتی است که می بایست پیش از رسیدن به این سنین اقدام به انجام کامپوزیت دندان نمایند.چنین افرادی بر اساس معاینات لازم توسط دندانپزشک خود می توانند اقدام به انجام کامپوزیت دندان نمایند اما لازم به ذکر است جهت سلامت دهان و دندان خود نیاز است پس از انجام این کار در زمان های مشخص شده نسبت به معاینه دندان های خود و چکاپ دوره ای اقدام نمایند.زمان معاینه های دوره ای در این افراد توسط دندانپزشک مشخص خواهد شد.


بهترین سن برای کامپوزیت دندان

بر اساس تجارب و بررسی های صورت گرفته بهترین سن برای کامپوزیت دندان بعد از سن 20 سالگی می باشد.البته نا گفته نمایند که برای چنین افرادی هم ملاحظات خاصی از جمله وضعیت سلامت دندان ها و نحوه چیدمان آن ها در کنار هم و همچنین شرایط سلامت لثه ها بسیار مهم می باشد.بنابراین دندانپزشک معتمد شما با در نظر گرفتن این موارد و معاینه دندان های شما می تواند تشخیص به انجام کامپوزیت دندان برای شما نماید.


اگر دندان ها دچار تغییر رنگ بسیار زیاد شده باشد و یا دارای ایرادات جزیی از جمله ایجاد لک بر روی سطح دندان ، شکستگی ها و یا لب پر شدن دندان و... شده باشد، می تواند از این روش استفاده نماید.همچنین به منظور پر کردن فواصل بین دندان ها، کامپوزیت دندان گزینه مناسبی می باشد.


کامپوزیت دندان برای سنین کم چقدر عمر می کند؟

اولین و مهم ترین مسئله پس از مهارت دندانپزشک و نحوه صحیح انجام دادن کامپوزیت دندان توسط او ، مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان می باشد.این بدان معنی است که طول عمر کامپوزیت دندان رابطه مستقیمی با مراقبت های بعد از آن دارد.به دلیل اینکه در سنین کم عموما انجام مراقبت های بهداشتی دهان و دندان به درستی صورت نمی گیرد ، امکان کاهش طول عمر کامپوزیت دندان در چنین افرادی وجود دارد.


در سنین کم کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت دندان؟

بنابراین پیش از انجام این کار می بایست نسبت به مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان و انجام اصولی آن توجه ویژه ای نمود. کامپوزیت دندان عموما گزینه مناسب ترین نسبت به سایر روش ها همچون لمینت دندان در سنین کم می باشد.این موضوع به این دلیل است که در روش لمینت دندان نیاز به تراشیدن سطح دندان ها می باشد که این موضوع برگشت ناپذیر بوده و در صورتی که افراد از انجام این کار منصرف شوند برای همیشه این موضوع در دندان های آن ها ثابت می ماند.اما در روش کامپوزیت دندان می توان در صورت عدم تمایل به آن بدون ایجاد مشکل اقدام به برداشت مواد کامپوزیتی نمود.


کامپوزیت دندان


با توجه به استحکام بیشتری که لمینت دندان نسبت به کامپوزیت دندان دارد، می توان گفت طول عمر لمینت دندان در صورت مراقبت های صحیح بیشتر از کامپوزیت وینر ها می باشد و در بین این دو روش افرادی که بالای 25 سال سن دارند ، انتخاب لمینت دندان گزینه بهتری برای آن ها محسوب می شود.این نکته هم باید در نظر گرفت که هزینه لمینت دندان بیشتر از روش کامپوزیت می باشد.


مزایا و معایب کامپوزیت دندان در سنین پایین چیست؟

از مهم ترین مزیت های انجام این کار در سنین کم می توان به کاهش تعداد جلسات لازم برای انجام کامپوزیت دندان و اجرای آسان تر روش های ترمیم اشاره کرد.علاوه بر این هزینه کامپوزیت دندان در سنین پایین تر کم تر می باشد. اما این کار در سنین کم معایبی هم به دنبال دارد که بیشر آن ها به دلیل عدم مراقبت های صحیح از دندان در چنین سنینی می باشد.این موارد شامل تغییر زود هنگام رنگ کامپوزیت وینر ها ، بروز آسیب به وینر ها ، ایجاد مشکلاتی از جمله آسیب به لثه ها به دلیل عدم مراقبت صحیح از دندان ها و عدم انجام اصولی مسواک زدن و... اشاره کرد.


با توجه به نکات گفته شده برای جمع بندی پایانی می توان گفت در افرادی که دارای سن بالاتر از 20 سال هستند هیچ محدودیتی برای انجام روش های زیبایی و اصلاح طرح لبخند وجود ندارد و همه افراد می توانند از روش های همچون لمینت دندان ، کامپوزیت دندان و... استفاده نمایند.


اگر قصد انجام هر یک از روش های زیبایی یا درمانی را برای دندان های خود دارید ، جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با کارشناسان ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر حیدری در ارتباط باشید.


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید