تغییر رنگ کامپوزیت دندان امکان پذیر است؟

بسیاری از افراد امروزه به منظور افزایش زیبایی و حل مشکلات دندانی خود از روش های زیبایی دندان ها استفاده می کنند. روش های مختلفی از جمله لمینت دندان ، کامپوزیت دندان ، بلیچینگ و... تا به امروز برای درمان تغییرات رنگی دندان ، مرتب و منظم کردن آن ها و پوشش دادن ایراداتی همچون دندان های افتاده به وجود آمده است.در این بین یکی از بهترین روش ها که مورد استقبال افراد قرار گرفته است ، کامپوزیت دندان می باشد.با استفاده از این روش می توان بسیاری از مشکلات دندان ها از جمله رنگ دندان ، آسیب و شکستگی ، عدم منظم بودن دندان ها در کنار هم و... را برطرف نمود.آنچه که ما در این مقاله قصد بررسی آن را داریم این است که آیا می توان پس از انجام کامپوزیت دندان و در صورت تغییر رنگ آن ها و یا عدم رضایت از رنگ کامپوزیت ها اقدام به برطرف سازی آن نمود؟


کامپوزیت دندان چیست؟

یکی از ساده ترین روش های زیبایی دندان ها که طرفداران زیادی را به خود نسبت به سایر روش ها از جمله لمینت دندان اختصاص داده است ، کامپوزیت دندان می باشد.مهم ترین دلیل برای این استقبال عدم نیاز به لایه برداری مینای دندان می باشد که این موضوع در روش لمینت دندان به منظور اتصال لمینت ها انجام می شود.اما در این روش که توسط دندانپزشکی و دندانپزشک های متخصص در این امرو انجام می شود ، از مواد کامپوزیتی استفاده می شود که این مواد مشابه موادی است که برای پر کردن دندان ها از آن استفاده می شود.در هنگام قرارگیری این مواد بر روی دندان ها ، ابتدا نرم و خمیری شکل هستند که با استفاده از اشعه مخصوصی که به نور آبی معروف است محکم و بر روی دندان فیکس خواهند شد.


امروزه مواد کامپوزیتی مورد استفاده برای کامپوزیت دندان بر اساس نوع و رنگ دارای مدل های مختلفی است که دندانپزشک پس از مشورت با فرد می تواند از آن ها استفاده کند.تخصص دندانپزشک برای پیاده سازی خمیر کامپوزیت به صورت کاملا اصولی و دقیق از جمله نکات مهمی است که می بایست پیش از اقدام به انجام کامپوزیت دندان با انتخاب کلینیک دندانپزشکی معتبر به آن دقت نمود.


کامپوزیت دندان


خمیر کامپوزیت دندان

همانطور که گفته شد خمیر مورد استفاده برای کامپوزیت دندان در مدل های مختلفی است که هریک از آن ها دارای خصوصیات مختلفی هستند. هریک از این مواد با توجه به خصوصیاتی که دارند دارای نام های مختلفی از جمله کامپوزیت دندان هیبرید ، میکروفیلد ، نانو فیلد و IPS واینر می باشند و اصلی ترین تفاوت آن ها با یکدیگر دی میزان سختی و مقاومت آن ها در مدت زمان استفاده از آن ها است.


یکی از بهترین کامپوزیت دندان که امروزه در بیشتر کلینیک های دندانپزشکی معتبر از آن استفاده می شود ، کامپوزیت دندان IPS وینر می باشد. این مدل از کامپوزیت علاوه بر اینکه دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار می باشد که این موضوع به دلیل استفاده از مواد سرامیکی در آن می باشد. همچنین این موضوع سبب عدم تغییر رنگ کامپوزیت در کوتاه مدت می شود.اما بیشترین سوالاتی که در خصوص کامپوزیت دندان افراد دارند در این است که چه زمانی رنگ کامپوزیت دندان و در چه صورت دچار تغییر می شود و آیا می توان این مشکل را پس از انجام این روش حل نمود؟


پیش از پاسخ به این سوال ها می بایست خاطر نشان کرد هیچ روش زیبایی بدون عوارض نبوده و در بهترین روش های هم شاهد عوارضی حتی بسیار کم هستیم.اما می بایست خاطر نشان کرد روش هایی همچون کامپوزیت دندان همانند بلیچینگ دندان جز روش های بسیار کم عارضه هستند و در صورت مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان می توان شاهد طول عمر بالایی از آن ها بود.


انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

اولین کار برای انجام کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک ، مشاوره و معاینه وضعیت دندان های شما می باشد تا علاوه بر نظر شخصی شما ، بر اساس رنگ دندان های اصلی اقدام به انجام کامپوزیت دندان برای شما نماید تا ظاهر دندان های فرد طبیعی جلوه نماید.بدین ترتیب دندانپزشک برای اطلاع از علاقه شما نسبت به رنگ مورد نظر چارت رنگی کامپوزیت ها را در اختیار شما قرار داده تا با مشورت با او اقدام به انتخاب بهترین رنگ برای انجام کامپوزیت دندان نمایید.دسته بندی و چارت های رنگی کامپوزیت به طور کلی در 4 دسته طبقه بندی می شوند که با حروف A ، B ، C و D مشخص می شوند.


هریک از این حروف ها دارای طیف رنگی خاصی هستند که عبارتند از:

✔ کامپوزیت دندان دسته A :رنگ های مایل به سمت رنگ قهوه ای

✔ کامپوزیت دندان دسته B : رنگ های مایل به سمت رنگ زرد

✔ کامپوزیت دندان دسته C : رنگ های مایل به سمت رنگ های خاکستری و زرد

✔ کامپوزیت دندان دسته D : رنگ های مایل به سمت رنگ های زرد و قرمز


رنگ های گفته شده به معنای توناژ های رنگی بسیار کمی هستند که سبب ایجاد تغییر در رنگ کامپوزیت دندان می شوند و این توناژ های رنگی هریک دارای کد های رنگی مختلف هستند که دندانپزشک قادر به انتخاب نزدیکترین رنگ به دندان های طبیعی شما و یا انتخابی شما می باشد.بنابراین برای انتخاب رنگ مورد نظر ، دست فرد و دندانپزشک باز می باشد.


رنگ کامپوزیت دندان


چه عواملی سبب ایجاد تغییر رنگ کامپوزیت دندان می شود؟

همانطور که گفته شد یکی از معایب کامپوزیت دندان ، ایجاد تغییر رنگ در دراز مدت و یا بر اثر مصرف برخی مواد غذایی می باشد.البته در روش هایی از جمله IPS وینر بروز این اتفاق دیر تر رخ خواهد داد.با اطلاع از عوامل و دلایل ایجاد تغییر رنگ کامپوزیت می توان تا حدود زیادی اقدام به جلوگیری و یا عقب انداختن این موضوع پرداخت.


از مهم ترین دلایل تغییر رنگ کامپوزیت دندان می توان به آسیب های دندانی ، استفاده از مواد وینر کامپوزیت نا مرغوب ، بروز تغییر رنگ در چسب کامپوزیت ، مصرف بیش از حد سیگار و دخانیات ، ایجاد مشکلات لثه از جمله برگشت لثه ، مصرف بیش از حد مواد غذایی که باعث تغییر رنگ کامپوزیت دندان می شوند (از جمله چای ، قهوه و...) و... اشاره کرد.مهم ترین راهکار برای عدم تغییر رنگ کامپوزیت انجام دقیق نکات بهداشتی از جمله مسواک زدن اصولی با استفاده از خمیر دندان های مخصوص می باشد.


آیا تغییر رنگ کامپوزیت دندان امکان پذیر است؟

در صورتی که موارد ذکر شده به درستی انجام نشود و کامپوزیت دندان فرد دچار تغییر رنگ شود ، اولین راهکار مراجعه به دندانپزشک خود می باشد تا با بررسی دندان های شما اقدام به انتخاب بهترین راهکار نماید.دندانپزشک پس از پیدا کردن دلیل تغییر رنگ کامپوزیت شما می توان بهترین راهکار را برای ترمیم کامپوزیت دندان انتخاب نماید.


استفاده از روش پولیش دندان یکی از ساده ترین و اولین راه های تغییر رنگ کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک می باشد.برداشتن کامپوزیت ها و انجام مجدد این روش از دیگر روش های تغییر رنگ کامپوزیت دندان می باشد. در صورتی که تغییر رنگ بیش از حد باشد و یا فرد قصد انجام سایر روش ها را داشته باشد ، انتخاب روش هایی از جمله بلیچینگ دندان و یا لمینت دندان در گزینه های دندانپزشک قرار خواهد گرفت.


در پایان شایان ذکر است انتخاب کلینیک دندانپزشکی معتبر و تخصص دندانپزشک در کنار بهره گیری از مواد اولیه با کیفیت مهم ترین نکته در خصوص انجام روش های زیبایی دندان و افزایش طول عمر آن ها می باشد.اگر قصد انجام کامپوزیت دندان ، تغییر رنگ آن و یا سایر روش های زیبایی از جمله لمینت دندان و... را داشته باشید ، می توانید جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با کارشناسان ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر حیدری در ارتباط باشید.


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید